"> Fiat Spider Polska :: Zobacz temat - Pół wieku rodziny 124
 
                                     PORTAL
                                   FORUM
                                ALBUM ZDJĘĆ
                             UŻYTKOWNICY
                          FAQ   BBCode
                       STATYSTYKI
                    DOWNLOAD

 Szukaj • Grupy • Rejestracja • Zaloguj • Chat

Poprzedni temat :: Następny temat
Pół wieku rodziny 124
Autor Wiadomość

andreoz 
Administrator


Pomógł: 4 razy
Dołączył: 31 Sie 2010
Posty: 1536
Skąd: Nienadówka

Wysłany: 2016-12-07, 18:22   Pół wieku rodziny 124

50 lat temu pamiętnego roku 1966 Fiat rozpoczął mocny atak, prawdziwą inwazję dokonaną z powietrza w rzeczywistości i przenośni. Rzeczywiście wyrzucili Fiata 124 z samolotu z przypiętym do niego spadochronem- tak przynajmniej było w reklamie.



W przenosni zaś był to atak na całej lini frontu od razu trzema modelami. Fiat 124 był rodzinną, czterodrzwiową limuzyną z dużym bagażnikiem i paletą silników o mocach 60, 70 i 80 KM. Później oczywiście doczekał się klonów w postaci Seata 124 oraz modelu WAZ 2101 (Łada 1200/ Żyguli). Jakżeby inaczej …w roku 1967 zdobywa tytuł SAMOCHOD ROKU.

W tym samym pamiętnym roku 66 do gry wchodzi nasz Spider, samochód bazujący na starszym bracie ale jakże innym. Dwa miejsca, kabriolet, niski, szeroki, drewno w środku ….sinik prawie ferrari i te blachy jak milion dolarów….szał. Nie będę Wam opisywał historii Spidera bo na pewno wszyscy ją znacie a dla przypomnienia możecie sobie ją przeczytać TUTAJ . Autko wdarło się na salony z hukiem i dzielnie zaczęło walkę z Trumphami i MG-kami. Włosi nieźle sobie to wykombinowali: bierzemy tanią technikę poprzedników obkładamy ładnymi blachami i sukces gotowy. Amerykany zza wielkiej wody po prostu zwariowali na punkcie małego jak na ich warunki autka.

Puzle z rodziny 124 ułożyły się w całość rok później kiedy do gry wszedł Fiat 124 Sport/ Coupe . I znów całkiem inne blachy, świetny wygląd, sprawdzona technika poprzedników. Po spokojnym rodzinnym 124, po eleganckim, finezyjnym cabrio teraz przyszedł czas na takiego ulicznego rozbójnika ….przynajmniej w moim odczuciu tak kojarzy mi się wygląd 124 Coupe…Dla mnie rewelacja: żadne wyoblone nadwozia garbatych Coupe, tylko prosty dwudrzwiowy sedan z minimalistycznym słupkiem C. Oj jak ja bym chciał go mieć do kolekcji ze Spiderem.

Panowie z Daewoo zrobili to samo w 97r to co Fiat zrobił w 66. Przynajmniej mi się narzuca taka dygresja. Modelami takimi jak Lanos, Leganza czy Nubira rozwalili rynek pod koniec XX wieku. Pamiętam że wtedy bardzo na topie były dyskusje: "Co wybrać? Lanosa czy Sienę"...:)

W tym roku Fiat wskrzesza model 124 Spider, nieźle to sobie wykombinowali ale nie musieli aż tyle czekać na 50-tą rocznicę:)Autko bazuje już nie na jakimś poprzedniku z rodziny Fiata ale na MX5 . Role się odwróciły: kiedyś Mazda wzorowała się na Spiderze dziś Fiat robi badge engineering Mazdy….Efekt świetny w porównaniu do nowej Mazdy.

Tak więc Panowie, co niektórzy z Was mają już pół wiekowe autko w garażu, kopa lat. Mój Spider osiągnie taki wiek dopiero w 2031……..mam nadzieję że Go jeszcze będę miał:)A Wy potrzymacie Wasze Spidery do Jego pięćdziesiątki?:)
_________________
Pozdro
Andreoz
Fiat 124 Spider/2.0/1981r.
o/______\o
(_)<___>(_)
 
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

 Fiat Spider Polska

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group  template created by

szpak modified by Andreoz. Copyright Andreoz 2010-2023  

Strona wygenerowana w 0,08 sekundy. Zapytań do SQL: 25